Sosem csináltam belőle titkot, a politikáról egyszerű a véleményem: A politikus dolga az, hogy engem, mint választópolgárt képviseljen. Ha jól csinálja kitartok mellette. De nem az én dolgom, hogy bármely párthoz lojális legyek. Vagyok annyira nyitott, hogy minden pártban, politikusban szívesen meglátom a jót, és amikor sok FIDESZes a legkisebb rossznak gondolja magát, nem kételkedem benne, hogy komolyan gondolja. És baromi sok olyan helyzet van amikor a FIDESZ a helyes választás. És nem bántam meg, hogy így gondoltam, e szerint cselekedtem. Csakhogy azóta volt 2-3 olyan ügy ami felér egy-egy öszödi beszéddel, és ezek egyike sem figyelemterelés. Nagyon nem az. És felmerül a kérdés, akkor vajon még mindig vállalható-e a FIDESZ?
A válaszom egyszerű: Ha ez a helyzet sem elég gond ahhoz, hogy valaki egy jobb alternatívával előálljon, akkor nem a FIDESZ vs ellenzék kérdésről szól a választás, hanem a Magyarország vs külföld kérdésről. Ami kapcsán az ember nem feltétlenül optimálisan dönt, mert vannak az ésszerűséget felülírni képes szubjektív szempontok is. Még akkor is, ha itt tűrhetetlen és megengedhetetlen dolgokról beszélünk. Olyanokról amik sokkal rosszabbak mint az elhíresült Öszödi beszéd. Igen, itt nem csak ilyen beszédekről általában beszélek, hanem Gyurcsány fő bűnéről. És ha már "cím" lett nem köznév, nem véletlen a nagy betű.
És nem hiszek abban, hogy ez elterelés lenne. Mert őszintén szólva a "sokadik egyre nagyobb botrány" helyzet velem sem feledteti a korábbiakat. De mondjuk sok befektetővel szemben sem. Mások pedig azt látják a charton, hogy egy trend alakult ki, és trendfordulóig ebből számolnak. Már elnézést, de megkérdezném azt aki az elterelés teóriáját bedobta a közösbe: Mire lenne jó itt egy újabb botrány, mint "elterelés"? Ja és mellesleg, aki a kitiltásra nem kapta fel a fejét, az most olvas arról is, az iráni konferenciáról is, a déli áramlatról is. Sőt sok más problémáról is. Meglátva azt, hogy adó ügy a kérdés, elgondolkodik miért futunk ilyen áron fillérekért, bajt lát, eszerint kereskedik. És a piac nehezen felejt. Nagyon nehezen.
Persze nem csak itt vannak megengedhetetlen hibák. Örülök, hogy az USA jelzi, ha nálunk ilyen van. De, ha azt mondja ez természetes és tőlünk is ezt várja, akkor rögtön meg lehet tenni a választ. Elnézést Obama elnök úr, de az Ön tevékenysége sem ideális. Finoman szólva. És lehet találni olyan dolgokat amik az USAra jellemző demokratikus értékrend szerint is tűrhetetlen hibák. Nem egy olyan eset lehet ami tényleg tűrhetetlen.
Tűrhetetlen. De ettől még vajon sajnálhatjuk, hogy a szintén tűrhetetlen Tea Party helyett ő maradt az elnöki székben? Nem hiszem. És a hazai ellenzéknek is megvolt minden lehetősége arra, hogy bizonyítsa ő rosszabb választás a FIDESZnél. Még akkor is, ha van olyan ellenzéki párt és politikus, akit szimpatikusnak tartok, akit megfelelő esetben akár támogatnék is. De amíg nincs megfelelő eset és a FIDESZ mellett szólnak az érvek, nem fogok máshova X-elni. Se a MoMára, se a DK-ra, se...
A FIDESZ-t érő kritikák jelentős része olyanoktól jött, akik a FIDESZre szavaztak az elmúlt mondjuk 6-7 évben, és talán most is rájuk szavaznának, de elégedetlenek a FIDESZ kormány munkájával. És nem példa nélkül álló eset, hogy az innen jövő kritikákra a FIDESZ változtatással, finomítással is tudott reagálni. És el tudja érni, hogy 2018-ban is vagy rájuk szavazzunk. Vagy mondjuk Magyarország helyett az USA-ra, Angliára. De ez nem jelenti azt, hogy ne tiltakoznánk minden fórumon. Ne kérnénk számon rajtuk a hajmeresztő dolgaikat. Ne kérnénk számon az EPP-n, hogy ezt hagyja, hogy ehhez a nevét adja.
Mert ami tűrhetetlen azt nem fogjuk szó nélkül tűrni. És elmegyünk addig amíg lehet / kell. És nem az ország ellen fogunk szankciót javasolni, mert sem hülyék, sem hazaárulók nem vagyunk, hanem adott emberek, adott gazdasági környezet ellen. És sok esetben nem fogja megérni a külföldi partnereknek a FIDESZ politikusait megvédeni. Mert annak az árát, kockázatát ők viselnék.
Van más választás igazából. Mert választhatóak vagyunk. De a józan ember látja a hibáit, és nem akarja politikusként a sajtóban is olvasni őket. Amit pragmatikus párt alapításáról mondtam, azt nem viccből tettem hozzá. Mert úgy gondolom, hogy sok dolog amit a mostani kormányzat csinál tűrhetetlen. És felér egy, két, három vagy akár sok Öszödi beszéddel.
Nem gonoszságról beszélek. Hanem egy klasszikus problémáról. Ha valakinek nem mondják meg a barátai, ha valamit rosszul csinál, csak olyantól lát támadást akikkel neki is baja van, az mindenkinek árt. Nagyban is, kicsiben is. Egy politikai közösségnek, pártnak, szimpatizánsnak, hozzá kapcsolódó publicistának kötelessége szólni, ha baj van. De nem csak én postolok arról, hogy ezt sokan nem merik megtenni. És úgy látszik az EPP sok tagja sem tudja, akarja ezt hatékonyan megtenni, inkább hozzájárul a problémához.
A Századvég mindenkit megfenyegetett, hogy beperel aki őket hozzá köti egy korrupciós botrányhoz. Tényleg? Mivel nem csak a korrupció elkövetőit, hanem bizonyos haszonélvezőket, stb. is ki lehet tiltani ezért azt nem tudhatjuk ki és mit követett el. Uram bocsáss a haszonélvező nem feltétlenül tud arról, hogy mi történt. Valaki megígérte, hogy szerez valamire vevőt, támogatót, jutalékot vagy kap vagy nem. És bumm beüt a "korrupció". Van ott elkövető? Csináltak bármi rosszat? Ugye nem.
De az USA joggal mondja azt, az így szerzett piaci előny ott is torzítaná a versenyt, ezért aki ezen nyert akkor sem engedik be, ha ő maga ártatlan. Ártatlan, de haszonélvezőként köze van az ügyhöz. Az USAnak is igaza van, de neki is amikor értetlenül áll a dolog előtt és / vagy felháborodik. Pedig a korrupciós ügy közel sem biztos, hogy olyan durva ügy, mint sok ismert story. Azt mondják nálunk is és például Ausztriában is a kapcsolati tőke az átlagosnál fontosabb. Azt is látjuk ezt sehol sem adják ingyen, aki pedig szívességeket közvetít, oda-vissza... Nos az kérhet a havernak egy "jó megrendelést". Akár csak azért, mert ha most más ügyben lobbizik, akkor nem tudna nekik is megrendelőt keresni.
A szívességért szívességet helyzet így működik. És nem egy olyan eset van, hogy azok a cégek akik tűrhetetlen dolgot művelnek nem azért maradnak fenn, mert FIDESZ közeliek, van kapcsolatuk, stb. Hanem mert nincs pénz és energia mindent üldözni. A prioritásokért pedig lobbiznak, a lobbizó ember akkor már másnak is kijár valamit, körbe mennek a szívességek. Az USA ebben intézményesült korrupciót lát. Nem is minden alap nélkül. Mert viszont szívességek, kapcsolatok nélkül kemény dolog érvényesülni.
Vajon az MSZPből hány ember van kitiltva? Vajon mondjuk Ausztriából? Nem tudjuk. Lehet, hogy hosszú a lista, és a FIDESZ környékén is lehet más ilyen ügy. Így működik az ország. Privátban is. Sok szálláshelyet azért nehéz kiadni, mert "mit lehet ott csinálni", de többnyire azért, mert nem akarja ingyen hirdetni azt aki a programot jelentené a környéken. Szép kis lose-lose szituáció. Kapcsolatok, szívességek, ki mit kap alapon megy az élet. Úgy gondoljuk hogy szép nagy szervezetek mentesek minden ilyentől?
Erről kellene figyelmet elterelni? Ez a szint lenne az országos politikai botrány, amikor az USA erre sok irányból figyel, és egyetlen ilyen eset több ember kitiltásához vezetne? A Századvég környezetéből valakit úgy látszik kitiltottak. Ebből ők csináltak egy kis konteo-t. Így egy köznapi dolog, amiből nem lenne hír sem botránnyá dagadt, mert valaki megírta azt a Konteo-t a Napi Gazdaságba... Az ezzel kreált nemzetközi diplomáciai botrány viszont példa nélkül álló. És komoly szakmai hiba. És mivel a story összefüggései, mondanivalója nem stimmelnek, az adott cikk komoly gond. Következményekkel nem számító dilettáns, az országot lehúzó butaság. Ezért pedig illene pár embernek szakmai felelősséget vállalni.
De azzal, hogy a kérdést nem tisztázni próbálták, hanem elkönyvelték támadásnak, és így reagáltak az USA szemében még inkább bűnösnek tűnnek. A kitiltás végleges, és úgy látja az USA, az immár felháborítónak és biztosnak tűnő komoly ügyet, szervezett bűnözést a kormányzat is támogatja. Az, hogy ebben az ügyben a kormányzat erőből és harcosan lépett... Nos sokat rontott a helyzeten. És senki sem mert szólni, hogy ezt nem így kellene. Ha az első pillanatban annyi a FIDESZ válasza, hogy ez nem politikai szankció, hanem egy gyanúra adott rutin válasz. Hogy e mögött nem feltétlenül van nagy ügy.
Hogy sok tisztviselő ellen most is nyomoz akár a rendőrség, akár az ügyészség (ami valószínűleg igaz is lenne). Hogy sok esetben az, hogy a "leterhelt szerveknél valaki lobbizna" de ő is vár szívességet sajnos elterjedt és félreértésekre ad okot. Nos akkor az egész ügy nem lenne. De ahogy a cikk előtt nem gondolkodtak a következményekről, nem volt aki a kontrollt gyakorolja megálljt parancsoljon, úgy a kormányban sem volt ilyen. És a barátságtalan lépések amikor amúgy is baja lehet az USAnak velünk... Hát nem volt szerencsés.
Mert, ha igaza is van / lesz a kormánynak Norvég Alap kérdésben, és szerintem sok dologban igaza lesz, ez akkor is gyanakvásra ad okot. És ha sokszor adunk okot gyanakvásra, nem jó akkor agresszívnek lenni. Itt lett egy felesleges botrányból komoly baj. És ez a melléfogás nem elnézhető.
Majd jött a magyar hintapolitika. Ami nem feltétlenül baj. Pragmatikus, életképes lépés. Mert, azt próbáljuk kommunikálni van más választásunk, más lehetőség is. Így okkal kérünk többet... Nos az egy tárgyalási technika, egy érdekes pozíció lehet haszna is, lehet kára is, mert rosszkor meglépve, rosszul meglépve többet rombol a bizalmon, mint amit hoz a versenyen. És az iráni ügy kapcsán érzésem szerint ez volt a helyzet. A déli áramlat körüli kérdés kapcsán nem hiszem, hogy arról van szó. Inkább annak a belengetéséről, hogy arról is lehetne szó. Azaz érdemes nekünk kedvezni, mert mi is választhatunk. Kis erődemonstráció. Csak van amikor nem szerencsés, ha ezt az egér akarja eljátszani az oroszlánnal.
A "ha eddig működött, miért ne menne" alapon rutinból csinált hülyeségek sora a kitiltás kérdés is, annak a kezelése is. És a keletre kacsintgatós menekülés is. De van egy gond. Ehhez nekünk is kell gesztust tenni. Civilek ügyében nem lehetett. Liberalizmus felé nem lehetett. Hát legyen egy másik nyugati elvárás. A fenntarthatóbb költségvetés, sok adó korrigálása, hogy a várt pénz bejöjjön. Ebben a helyzetben valószínűleg rohammunkában jött össze sok változtatás.
Nem jön be elég a távközlési adóból, ki kellene terjeszteni. Alap gondolat. És lehet, hogy az MMSre gondol valaki. Vagy esetleg távszavazás, emelt díjas szám, stb. kapcsán. De a miért nem jön be a tervezett adó kérdés kapcsán megjön a válasz: Mert az emberek a neten kommunikálnak. És a sebtében összedobott tűzoltó kiigazításba máris bekerül az ötlet: Emeljük a plafont is, de adóztassuk meg a netes kommunikációt. Igaz a Skype hívásnál extra profitról beszélni nem lehet, szemen köpi magát kicsit a kormány, de ezt ki lehet magyarázni általában. És az adóelkerülés, ha nem lenne nagy baj, emészthető szlogen lenne. De az adó mértékét, a becsléseket elszámolják.
Az adóteher nagyobb lenne, mint a szektor teljes árbevétele, az ügy teljesen vállalhatatlan lesz. De nincs olyan aki azt mondta volna, természetesen csak elírás, hogy a meglévő plafon nem vonatkozik a netes forgalomra. És azt látnánk, a távközlési adó, amiben így is, úgy is elérték sokan a plafont kicsit emelkedik. De nem sikerült ezt kommunikálni. És így sikerült olyanokat kitalálni, hogy majd a verseny miatt nem hárítják át az össz bevételüknél nagyobb adót a cégek. Ami marhaság. De az derült ki, hogy az adók kapcsán, az árak kapcsán az ezzel foglalkozó miniszter a nagyságrendekkel sincs tisztában.
Azaz eddigi veszélyes buta lépéseket, amiket más is így látott, sikerült egy még butább lépéssel megfejelni. És valószínűleg az internet adóból meg is próbált volna a kormány kihátrálni, mert az növelhetné a rezsit... De miután balhé lett belőle, nem tudja ezt arcvesztés nélkül megtenni. Sőt a tűzoltásként bedobott külön plafon a meglévő távközlési adóra vonatkozó plafon alkalmazását is megnehezíti, így ezt a bajt is nehéz kezelni.
Ilyen mértékű hülyeségek pedig nem csak a gazdaságpolitika fenntarthatóságát kérdőjelezik meg. Nem csak arról van szó, ha ilyenek miatt időnként nem tudunk állampapírt eladni (ahogy az tegnap is összejött) akkor az adósságok törlesztésére kérdés, honnan lesz hirtelen forrás? Mert ez a csődveszély így távoli. De azt jelenti: Az ilyen hülyeségek bármikor megmozgatják a forint árfolyamát. Ha te nem forintban számolsz, nem itt élsz, akkor bármi forintban denominált befektetésed van brutális lesz az árfolyam kockázat. Ezt pedig a hozamok nem egyensúlyozzák ki, vannak gazdasági és politikai veszélyek, maradj távol.
Na ezen a ponton tartósan is nehezebbé válhat az adósságot finanszírozni, ez növeli a csődkockázatot. És egy ilyen eseménysor vállalhatatlan. És aki egy eseményt lát ebből az az összeset látja. De sok más kapcsolódó kockázatra, hibára is ránéz és trendet lát. Ami piszkosul veszélyes. És szó sincs figyelemelterelésről.
Nem az a kérdés, hogy az EPP miért hagyja a netadót. Az a kérdés, hogy miért nem jelzik Orbán Viktornak, hogy ha nincs aki az ilyen elhibázott lépésekre nemet mondjon, akinek csak a kritikus szem a feladata, és ha nemet mond annak súlya van... Akkor abba bele lehet bukni. Jobb esetben személyedben, rosszabb esetben pártostól. Még rosszabb esetben országostól, EPP-stől. És ha nincs ilyen kontroll csapatod, akkor nincs helyed az európai politikában. Mert ez a saját érdekedben is elvárás.
Ezt a csapatot fel kellene állítani. És a hitelesség visszaállításhoz sajnos vezető FIDESZes politikusokat is fel kellene áldozni. Akár miniszteri szinten is indokolt lehet személycsere. Nem feltétlenül azonnal. Lehet, hogy a kontroll csapat felállása, a megfelelő utód megtalálása, stb. után higgadtan.
Az utolsó 100 komment: