Beszélünk egy 2 éves átmeneti időszakról a népszavazás után és annak a megújításával kapcsolatos nehézségekről. Minden elemzés ebből indul ki. A véleményem szerint azonban a helyzet ennél biztosan lényegesen bonyolultabb. Ugyanis a kilépés kapcsán legalább 3 szakasszal kell számolni. Mert a mostani népszavazásnak nincs nemzetközi jogi következménye. Márpedig ez azt jelenti, hogy a kilépési folyamat nem a távozásra mutató népszavazási győzelemmel kezdődik, hanem a kilépési szándék hivatalos bejelentésével.
A két lépés között pedig nem tudjuk, hogy mennyi idő telik el. Mert ugye alapvetően a probléma az, hogy a kilépés győzelme esetén először meg kell határozni, hogy ki és hogyan készíti elő a kilépést. Ennek kapcsán jön egy hosszabb előkészítő munka, ami során sokmindent mérlegelni kell, hatástanulmányok is készülhetnek, és beindul a diplomácia, ami kapcsán már lehet tisztázni mi történik egy esetleges kilépés után. Az első szakasz tehát az előkészítés. És ez bármennyi ideig tarthat. És az itt lévő konszenzus keresés nem feltétlenül csak belpolitikai kérdés.
Ha itt megszületik egy alap konszenzus, akkor elindulhat ennek a végrehajtása. De itt is van a kilépés hivatalos bejelentése előtti teendők sora, ez idő alatt a folyamat megfordítható és jön a kilépési folyamat elindításával elinduló harmadik szakasz. És nagyon nem lehet tudni, hogy a milyen helyzetből indulna a kilépési folyamat. Azt sem lehet tudni, hogy ez esetben London és az EU közötti erőviszonyok hogyan alakulnak ez idő alatt. És ne felejtsük el, London politikusai sem ma született kezdők. És a helyzet felfordításának minimum elméleti lehetősége van.
Ugyanis az az elképzelés, hogy a népszavazás után a kilépés hivatalos folyamata lesz, utána mások látják mi lesz és tanulnak belőle közel sem biztos, hogy helyes. Bőven benne van a pakliban az, hogy a népszavazás után a britek egymás között is tárgyalni kezdenek a kilépés feltételeiről, de sok más EU szkeptikus erővel is tárgyalhatnak közös kilépésről és együttműködésről. Ez esetben pedig az EUn belül minden széthúzó erő azonnal felerősödik.
Ha egyetlen második országot is magukkal tudnak vinni, és az országokat kevésbé gúzsba kötő, sok szempontból igazságosabb együttműködésre a meglévő Commonwealth területéről is toborozhatnak országokat. Ha viszont nem "egy kilépő áll egy nagy gazdasági térséggel szemben", hanem két olyan gazdasági térség áll egymással szemben ami egymással nem csak a piacon versenyezne, de a potenciális tagok, országok megszerzéséért is versenyezne, az döntően új helyzet.
Kiváltképp azért, mert az együttműködésre az EUs kilépés esetére (amit közösen szavaznak meg) kötik a megállapodást, így ez semmire sem köti őket. Azaz az EU kaphat egy olyan versenytársat ami nem csak a piacon versenyez vele, de az európai országok kegyeiért is. Innen pedig a "mit lehet még egy tagországra kényszeríteni" kérdés, az Brüsszel hatalmának kétes eszközökkel való bővítése roppant kockázatossá válhat.
Ha a déli és keleti országok közül elég sokat lehet leszakítani, lesz egy sok szempontból jobb térség, akkor abban egyre több országnak érné meg átlépni, a britek ez esetben győznének. Ha ez a versenyhelyzet alapvetően átformálja az EU-t és pár év múlva az lehet mondani, ez már nem az az EU amiből ki akartunk lépni, akkor ismét nyertek rajta, olyan reformokat amik máshogy nem lettek volna elérhetőek.
Ha a kezdeti veszteségek, káosz után a "nem eszik olyan forrót a kását, ahogy főzik" alapon észhez tér a piac, és a "mi megpróbáltunk eljutni a hivatalos kilépési folyamatig, a kilépésig, de minden próbálkozás ellenére túl drága lenne" alapon újra szavaznak és nem lépnek ki? Érdemi veszteség nélkül is kijöhetnek belőle, ha az EU nem kezdi elvetni a reformokat. De ha elkezdi elvetni a reformokat, ami másoknak fontos, akkor a sikeres "tömeges kiválás" felé mutató helyzet születne.
Az üzenet, hogy amit az EU pár vezető hatalma csinál az EU széteséséhez vezethet, mert így már van akinek megérheti kilépni, és ha egy valaki kilép vele menni, új szövetséget alkotni világos. Ennek az árát pedig akkor kell fizetni, ha az előkészítési folyamat, ennek kapcsán számos belpolitikai és külpolitikai vita után az angolok rossz helyzetben indítják el a hivatalos kilépési folyamatot, amire nincs határidő. Csak onnan szorítaná őket a folyamat 2 éves hossza.
A népszavazás csak egyetlen dolgot tett biztossá. A kilépés ügyében szükséges előkészítést meg kell kezdeni, pedig tudják, hogy ez egy nagyon hosszú folyamat lehet. Az előkészítési folyamat alatt pedig bármi történhet.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
-JzK- 2016.06.24. 23:22:53
1. Az eurokraták, Brüsszel menjen a picsába.
2. A kelet-európaiak menjenek a picsába
Az 1. pont igaz, csakhogy önmagában semmire se elég, nem koherens világnézet. Mert az alkesz Juncker, a tahó Schulz, Cohn-Bendit és hasonló mocskok által vezetett EU valóban semmi kötődést nem képes kialakítani, de egy európai együttműködésre valóban szükség lenne.
A 2. pontot illetően meg az angolok nagy tévedésben vannak. Nem a lengyel, magyar, stb. munkavállalóktól kéne félteni a brit hazát, ugyanis ezek - szemben a volt gyarmataikról odaömlött kokerókkal - nem fognak nekiállni sem robbantgatni, sem ficki-fickizni, sem őket túlszaporodni, sem őket kultúrájukban felülírni...
Mindenesetre azok a libsimagyarok, akik eddig bőszen hangoztatták a Határátkelő blogon, hogy Britannia mennyire haladár meg toleráns, meg fejlett, húha, azok is kaptak most egy pofont... lehet levenni a négerrel összekarolós képeket Face-ről, meg az arcból visszavenni...
Válasszunk · http://valasszunk.blog.hu 2016.06.24. 23:38:42
A baj az, hogy a migráció kapcsán az állam (sem az UK, sem Magyarország) nem válogathat. Sem EUn belüli migrációnál, sem menekültek áttelepítésénél. És ebből sok esetben vannak nagyon durva következmények.
És hiába van jó magyar migráns is, ha sok a rendszerrel látványosan és szándékosan visszaélő bunkó is.
Kelly és a szexi dög 2016.06.25. 00:19:23
fideszes Bróker kormány 2016.06.25. 01:18:16
Az angolok pont a te náci kelet-európai fajtádtól akartak megszabadulni. És sikerült nekik!
Jól elvoltak az angolok a Commonwelthben 80 évig a mindenféle fajú és vallású migránsaival, de a kelet-európai népekből most már hivatalosan sem kérnek.
Az indiai, a pakisztáni, az afrikai maradhat, a kelet-európai migráns tömegáradat meg áramolhat haza. Nem odavalóak. Erről szólt a népszavazás.
fideszes Bróker kormány 2016.06.25. 01:22:25
És hiába van jó magyar úszóedző, margit-szigeti fára mászó is, ha sok a rendszerrel látványosan és szándékosan visszaélő magyar nemi erőszakoskodó és szatír is.
És hiába van jó magyar politikiai aktivista is, ha sok a rendszerrel látványosan és szándékosan visszaélő fidesz birka is.
bkkzol 2016.06.25. 03:42:59
Max val Birca főszerkesztőhelyettes · http://bircahang.org 2016.06.25. 07:42:54
grafoguru 2016.06.25. 09:12:49
"Az angol nép egyszerűen megunta, hogy brüsszelita idióták packáznak az országukkal."
Mondanál néhány packázást? Ami EU jogszabály, és a briteket sújtja?
Mert anélkül amit írtál csupán üres, ostoba, politikai lózung.
Alick 2016.06.25. 09:42:26
birka menet 2016.06.25. 09:58:01
Nemhiába téma már náluk évek óta, hogy elegük van a milliónyi bulgár, lengyel meg magyar bevándorlóból, akik párhuzamos társadalomban élnek, nem képesek integrálódni az angol értékekbe.
Most majd mennek haza ezek a népek, aztán ehetik otthon a nemzeti kajájukat, tombolhatnak otthon extázisban a válogatottaik győzelmei felett.
E.Katolnai 2016.06.25. 10:00:41
Nem véletlen, h minden egyes arab, néger politikus közéleti személyiség a bennmaradás mellett kampányolt, majd mind nácizta, rasszistázta, gyalázta a brexit hiveit ...
és nagyon fontos a magyar vagy a lengyel szakembereket ne keverd össze a kelet-európai cigányokkal, akikkel tényleg tele van hócipőjük az angoloknak!
20 éve még csak kb. 1 millió paki arab-néger élt angliába, ma több mint 5 millió, akik közül 4 millió szociális jutattásokat szed: erről szólt a népszavazás te barom és nem a magyar szakemberekről
midnight coder 2016.06.25. 10:17:20
midnight coder 2016.06.25. 10:23:38
A vicc, amikor azzal érvelnek, hogy nagyon hülye brit nyugdíjas vs nagyon okos brit fiatal. Az európai oktatási rendszer mellett... Ne vicceljünk már elvtársak.
dadddd 2016.06.25. 10:24:39
Aranyi Gábor 2016.06.25. 10:54:29
medium size devil 2016.06.25. 11:28:49
medium size devil 2016.06.25. 11:31:17
midnight coder 2016.06.25. 11:35:46
Az tény, hogy ez egy olyan kultúra - és még marad is egy jó ideig - ahol csak úgy lehet rendet tartani, ha az aktuális diktátor évente kivégez pár száz szélsőségest, és bebörtönöz pár ezret. Így lehet ott kivédeni, hogy egy olyan iszlamista diktatúra jöjjön létre, ami még az ottani polgárok számára is elviselhetetlen. Na most azzal, hogy ezt a rakás menekültet betelepítik, annak ágyaznak meg, hogy ez a remek kultúra az EU-ban is megtelepedjen.
midnight coder 2016.06.25. 11:39:39
Alick 2016.06.25. 11:42:27
Önmagában a szabadkereskedelem jó dolog. A probléma azzal van, ha ehhez a gazdasági lobbisták szeretnék fújni a passzátszelet és mindez politikai-elvi szintű szabályozást is érint.
medium size devil 2016.06.25. 11:44:10
Alick 2016.06.25. 11:44:34
Disznó-öböl... Grenada... nézzük csak meg a Monroe-elv érvényesítését a gyakorlatban. :)
medium size devil 2016.06.25. 11:49:15
medium size devil 2016.06.25. 11:56:46
Afrika steht an der Elbe 2016.06.25. 12:11:29
De hiszen Londonban csupa művelt nagytudású liberális toleranciabajnok észkombájn mosogat. Vagy akkor mégsem?
Afrika steht an der Elbe 2016.06.25. 12:18:11
Tudtok ám szélkakaskodni rendesen.
24 órája még Anglia volt a művelt turbónyugat, ma reggel egyszer csak kiderül, mekkora nyugger tahó gyökerek.
A londoni tányérmosó magyarok tegnap még szívsebészek, voltak, akik nélkül össze fogunk omlani, ma meg integrációképtelen hatók.
Van ám bőr az orcátokon barátom, azt el kell ismerni.
szines kacsa 2016.06.25. 12:27:43
dadddd 2016.06.25. 12:55:57
2016.06.25. 12:58:51
Conchobar 2016.06.25. 13:18:37
Alick 2016.06.25. 13:25:44
A hivatalos TTIP oldal meglehetősen szűkszavú a konkrétumokat illetően... nesze neked, transzparens demokrácia!
Viszont a leaks oldalon megvannak a konkrét Confidental cimkés iratok.
Érdekes lenne majd egy Paks2leaks is... :)