Hogy ez miért kérdés? Mert egyáltalán nem biztos, hogy megnyeri. Sokan azt mondják a jelenlegi választási rendszer a legnagyobb pártnak kedvez. A legnagyobb erő mennyit nyer. Unalomig ismert válasz az, hogy egészen addig amíg meg nem jelenik sok valóban független de ütőképes helyi jelölt. Csakhogy van egy sokkal fontosabb dolog: Ha egyik oldal viszonylag sokkal nyer a biztos körzetekben, a másik oldal viszont éppen csak, hogy elviszi a neki kedvező körzetetek, akkor az egyéni képviselők többségét a kevésbé népszerű párt is elviheti.
A fentieket úgy kell érteni, hogy a körzethatárok kijelölése óta változott az, hogy milyen emberektől vár szavazatot a FIDESZ így a körzethatárok sem feltétlenül nekik kedveznek. Azaz a FIDESZ dominanciája nem olyan biztos, mint sokan hiszik. Ugyanakkor a vélt dominancia és sok népszerűtlen intézkedés mozgósítási nehézségeket okoz. Ahol a FIDESZ népszerű, pl. a migráns kérdés kapcsán, ott nagyon népszerű. Ahol viszont nem domináns, ott jóval szűkebb különbséggel is elvihető a mandátum. Így a jelenlegi támogatottságból, ha nincs minden választókerületről kellően pontos adat nehéz dönteni.
Kellően pontos adat választókerületi szinten? Teljesen irreális elvárás. Kiváltképp akkor, ha a választók jelentős része rejtőzködik. Mert vagy attól fél, hogy megtorolja a kormány, vagy csak azt gondolja "ciki kormánypártinak lenni". Ráadásul a pártszimpátia mellett egyéniben a jelölt is sokat számít, és közel lehetetlen ma megmondani 2018-ban melyik körzetet ki viszi el.
Országosan igaz ugyan, hogy az ellenzék széttöredezett. De egyéni képviselők szintjén a helyi népszerűség számít. A kormányváltást akarók közül pedig helyben jó eséllyel vagy a Jobbik, vagy valamelyik baloldali jelölt jóval erősebb a pártjának országos átlagánál. És nekik nem tesz keresztbe az "úgyis a FIDESZ nyer, nekem már nem kell elmennem, és Rogán miatt bosszúból nem is megyek el" hozzáállás.
A kormánypárti média kevésbé nézett, olvasott, az elfogultsága miatt ráadásul kevésbé hatékony is, sokszor dühíti a nézőket.
A Lex CEU ügy aljassága
A Lex CEU ügy egy érdekesen konstruált ügy. Sólyom László jogi véleményét részben tisztelem, részben nem tisztelem. Nem tisztelem, mert érzésem szerint az emberi jogokkal szembe megy, és sok szempontból önkényes. A kampányban a jogi véleményét is sokan, sokféleképpen fogják megválaszolni. Az én válaszom egy viszonylag egyszerű válasz, ami már önmagában is befolyásolhatja a kérdésben a vitát, ha eljutna szélesebb körhöz.
Sólyom úr jogi véleménye két egymásnak ellentmondó szempontnak is megfelel. Egyrészt megpróbálja megválaszolni az alapjogkorlátozás mellett szóló legitim érveket. Másfelől azzal, hogy a leghangosabb érveknél megreked belemegy a kormány csapdájába és számos legitim érvet figyelmen kívül hagy. Ha ezen az alapján döntenénk, akkor a törvény egyenlő védelme, a tisztességes eljáráshoz való jog sok ember esetében sérülne.
Sólyom úr itt bele sétált egy gondosan felállított csapda helyzetbe: A CEU ügy tematizálja a közéletet, és az erről való nemzetközi vita is sokáig tart. A kormány számára az a jó taktika, ha a döntőnek gondolt jogi érveit a lehető legtovább megtartja és nem villantja fel. A téma a köztudatban marad. Az érdemi válaszok, a döntő érvek pedig a kormány szándéka szerint időzíthetőek. És ameddig a közbeszédet így irányítják, és a vitában utólag igen ütős érveik lehetnek addig ezen hosszabb távon nyer a FIDESZ. Ugyanis sok más kellemetlen téma eltemetődik.
Az EUs eljárások a kormánynak kedveznek
A kormány számos nyilvánvaló balhét, konfrontációt a választási ciklus végére időzített. Ezek a kampányidőszakban biztos, hogy a közbeszéd tárgyai lesznek, és amennyire eddig nem vettek elő használható indoklásokat, annyira elő tudják venni ezeket a kampányban. Ha a baloldal által szorgalmazott EU eljárásokban a kormány érvei kellően ütősek, akkor egyszerre hitelteleníti a baloldalt és mutatja be a Jobbik szavazóinak, hogy ő ütőképesen véd meg minket az EUs önkénytől.
Az EU akkor ütne a legnagyobbat a kormányon, ha azt mutatná be, a magyar választóktól közvetlenül kapott ellenérvek jobban működnek kvóta, CEU, stb. ügyben, mint a kormány válaszai, tehát a kormány alkalmatlan. Ilyen veszély viszont azért nem fenyeget, mert sok más politikusnak be kellene ismernie a hibáját.
A menedékkérők esetleges átvétele a kormánynak kedvez
Képzeljük el a helyzetet: Megjön a menedékkérő. A tábor amit kap nincs messze az osztrák határról. Jelzik neki, nem kap jobb körülményeket, mint sok magyar, így szarul él, nem mi akartuk, hogy itt legyen az ügye (mert ő sem itt akar lenni) és mert nem akarjuk erőszakkal itt tartani. Addig viszont jönne a keménység. Sokan jutnának át, de az átjutást akadályozó keménységből is lenne gond. Lám-lám az EU féle kvóta marhaság volt, pedig az ellenzék hogy védte...
A civiltörvény titka
Mindenki röhög: A legjobb hazai viccpárt gyűjtést szervez, hogy a CÖF is kapja meg jól a külföldről támogatott címkét. Közben szépen számos kormánypárti szervezet pályázik majd külföldi támogatásra, vagy szerez akár kormányközeli csoportoktól ilyet. És büszkén, referenciaként fogja használni. "Sok esetben ez majdnem olyan jó, mint a közhasznú vagy a kiemelten közhasznú címke, de érdekes annak a kapcsán nincs bajuk sokaknak a címkézéssel. Ami alapján megnézné a hátterüket a választópolgár az már büdös". És a Soroshoz közeli szervezetek sértenek törvényt. Tegyük csak ezt a CEU ügy mellé?
Mém lesz a BSAból?
Ki az aki könnyen megkapja a külföldi támogatás bélyegét? Sokféle a szerzői jogi védelemmel foglalkozó szervezet. Nos, ha a rendőrnek akarnak látszani helyzet és a megkapott bélyeg kontrasztja megjelenik... Ez különösen vicces tud lenni.
Orosz hackerek
Ha az orosz hackerek minden választás során támogatják a favoritot nálunk is lehet számítani az álhírek mellett akár szivárogtatásokra is, ellenzéki oldalhoz köthető durva botrányokra is.
Warez, a 21. század pálinkája
A tudatalattira ható felvillanó, de tudatosan nem észlelt reklámok ugyan tilosak. De melyik az a hatóság aki egy warez releasebe belevágott hasonló meglepetés esetén tud hatékonyan fellépni. És mindenki tudja mi a szép. A FIDESZ féle BTK esetében a filecsere nem büntethető. Könnyű azt is elmondani ki az aki ezt visszacsinálná... Persze a reklámok mellett más üzenetek is jöhetnek így. Pl. a Trónok Harca alá berakható a felirat: "Kunhalmi rosszabb, mint Cersei" de a hangsáv is lehet jó üzenet hordozó.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.