A kormánypárt okos emberei megmondták: Kommunikációs hiba. Meg részben a választó hibája, részben Simicska hibája, részben... Tudják mi volt még kommunikációs hiba? Az öszödi beszéd. Gyurcsány kapcsán nem a tettei, a programja, az értékrendje, nem is valamely botrány, lopás, politikusként való gazdagodás okozta a bukást, hanem az, hogy nem tudta mikor, kinek és mit szabad mondani. A politikai kommunikáció terén hibázott. A kommunikáció fontos. Fontos, mert alapvetően 4 dolog tartozik hozzá:
- A kommunikáció két irányú, így a választók, támogatók meghallgatása, azok valós igényeinek felmérése, is ide tartozik.
- Nem árt tudni, mit és hogyan nem szabad mondani. Itt Gyurcsány remek elrettentő példát szolgáltat.
- Nem árt tudni mi lehet jó egy intézkedésben, és hogyan lehet ezt elmondani.
- Nem árt tudni mi lehet rossz egy intézkedésben és előre felkészüli a válasszal.
Az utóbbi kapcsán ismerjük a kormány álláspontját, az ehhez szükséges számításokat végezze el más helyettük. A gond az, hogy a számolás hiánya, a rossz törvények miatt akár nagyobb cégek, akár befolyásosabb emberek jelentős része elégedetlen velük. Hatástanulmány nélkül viszont azt sem lehet felmérni a célok közül mi valósulhat meg, így a valós előnyök kommunikálása is elmaradhat.
A mit és hogyan nem szabad mondani kapcsán nem csak a GFG féle a kormánypártok hitelét aláásó nyilatkozat jut eszembe, az öszödi beszéd, Simicska gecizése csak egy típusa a problémának. Akad olyan, hogy egy teljesen ártatlannak, vagy jónak látszó kommunikációs kísérlet is legalább ekkora károkat okoz. Erről lesz még a napokban szó.
Ugyanis a kormány éppen most igyekszik egy hatalmas pofonba beleszaladni. És igen, ez is kommunikációs probléma. Ugyanis sikerült úgy politikai ügyet csinálni egy büntetőügyből, hogy abból csak a kormánypártok jöhetnek ki rosszul. És mindezt úgy, hogy a következő időközi választás eleve nehezebbnek tűnt a kormánypártok számára, addig még sok probléma várható, és most egy hatalmas pofonba fut bele Rogán miatt a két kormánypárt. Hogy véletlen-e? Közel sem biztos.
Hiszen a kormány gyengélkedése könnyen fordítható Orbán gyengélkedésére és ő az egyik lehetséges utód aki sokat profitálhatna ezekből a hibákból, és könnyű azt mondani, hogy most amit kimond csak egyeztetett álláspont.
De a nagyobb baj az, hogy a választók sok üzenete nem jut el a kormányhoz, így arra nem is tudnak reagálni. Sokan ezt a kormánypártok arroganciájához párosítják. Azt mondják részben a választók, részben Simicska hibája, hogy nem ők nyerték az időközi választást. Valójában a politika feladata lenne megfelelni a választóknak és elérni azt a szavazatot, aki a választókat hibáztatja az alapvetően hibázik. Ha egy kormány a gazdaság szereplői közül már a saját oligarchái egy meghatározó részével is háborúban áll, akkor felmerül a kérdés: Kivel nem? Hogy tud a gazdasággal együttműködve valamit felépíteni? És ha erre a kérdésre nincs jó válasz, mert sem az adott gazdasági szereplőket, sem a választókat nem sikerült megszólítani, az biztos nem a megszólítandó emberek hibája.
Lehet a kormányé. Vagy azoké a tanácsadóké, akikre a kommunikációt bízzák. Akiknek a felmérései is rendre tévednek. Ahonnan vállalhatatlan szövegek is előkerültek.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
maxvall bircaman szerkesztő (törölt) 2015.02.27. 20:41:07
Netuddki. 2015.02.27. 21:29:37
nu pagagyí 2015.02.28. 06:38:34
Niebur 2015.02.28. 07:31:09
babbaba 2015.02.28. 07:59:10
röf 2015.02.28. 08:09:25
Úgy gondolták, amit addig csináltak elég transzparens, mindenki láthatja, minden ok.
Az elemzők jóslata szerint a választás már meg volt nyerve.
Aztán előugrott Lendvai Ildikó, mint a rugós ördög a dobozból (ránézésra is),
és azt mondta, minden nyugdíjasnak visszaadják a 19 ezer forintot, amit a Fidesz elvett (!) tőlük.
Ezzel már meg is nyerték a választást.
És ez nem elsősorban a hülye nyugdíjas kritikája, hanem a Fideszé.
maxval bircaman felelős szerkesztő · http://bircahang.org 2015.02.28. 08:34:53
A fő tényezők:
- hitelesnek látszani,
- jobbnak látszani az ellenfeleknél,
- komolynak látszani,
- okosan tematizálni,
- s mindehhez: sok pénz.
maxval bircaman felelős szerkesztő · http://bircahang.org 2015.02.28. 08:35:58
A lopás nem téma. A magyar választó tudja: minden kormány lop. Ezért ez nincs eleve a fő tényezők között.
Pipas 2015.02.28. 08:52:48
Hát akkor mi? A két szép szeme? A származása? A tettein kívül mi a fenét lehet felhozni?
"a programja,"
Ha sikeres lett volna az ország nem bukik meg.
"az értékrendje,"
Ha erkölcsös lett volna és nem hazudik, akkor nem bukik meg.
"nem is valamely botrány,"
Az elhírsült beszéde a magyar politika eddigi egyik legnagyobb botránya volt.
"lopás,"
Valóban nem, ez igaz.
"politikusként való gazdagodás okozta a bukást"
Hát elég sok embernek nem tetszettek a százmilliók amiket már politikusként szerzett.
"hanem az, hogy nem tudta mikor, kinek és mit szabad mondani."
Az csak a lebukást okozta, de elég erkölcstelen lenne azt állítani, hogy nem az a baj, hogy hazudott, hanem az, hogy lebukott vele, nem? Milyen gáz erkölcs már az, hogy nem a bűnt tartjuk elítélendő hibának, hanem a lebukást?
maxvall bircaman szerkesztő (törölt) 2015.02.28. 11:50:49
nemszólokmégegyszer 2015.02.28. 13:33:14
Válasszunk · http://valasszunk.blog.hu 2015.02.28. 22:59:56
Másfelől vannak olyan hivatások akik feladata az, hogy bizonyos helyzetekben hazudjanak Nos ezen hivatások követői, és a politikus is ilyen, esetében nem az a baj, hogy teszik a dolgukat, hanem az a baj, hogy lebuknak.
Huffnágel Pista · http://www.huffnagelpista.com 2015.03.01. 22:27:40