Sosem fogjuk megtudni, hogy ki lőtt. A második világháború óta tudjuk: Könnyű azt mondani, hogy a másik lőtt. A Flightradar adatait is figyelve hamar eljutunk oda, hogy viszonylag messze történt az incidens. Egy az Ukrán hadsereg által ellenőrzött területen. Az Ukrán kormány szerint a lázadók / oroszok lőttek mert, hát... A másik fél pedig rámutat, ott csak az Ukrán seregnek volt olyan fegyvere, azt a területet már ők ellenőrizték, és valószínűleg ők lőttek át sokszor az orosz határon is, állandó a provokáció. Tudjuk: Az ukrán sereg nem számít a levegőből ellenségre, a lázadók viszont a civileket is lövő ukrán légierőre számíthatnak, így volt okuk lőni. A gépek azonosításának képessége nélkül volt eddig is harc a légierő gépeivel, a tévedés lehetősége adott. Az eddig használt eszközökkel a megfelelő lőtáv viszont nem.
295 civil áldozat szükségtelen haláláért senki sem fog felelősséget vállalni. És mindegyik oldalnak lehetősége van ködösíteni. De vajon csak az felel aki lőtt? Azt kell mondjam, hogy nem hiszem. Sokkoló felvételek, hírek már megjelentek a kérdésről, a felelősség kérdését pedig nem könnyű tisztázni. Nem könnyű tisztázni, mert tény az, hogy a szeparatisták között 2 fontos kategória is van. Ukrán állampolgár, és zsoldos. A zsoldosok kapcsán könnyű azt mondani, hogy azok oroszok, de közel sem biztos, hogy csak vagy akár döntően oroszok lennének. De az biztos, hogy ahol katonai konfliktus van, megjelennek a zsoldosok is. A zsoldost fizető oligarchák között is lehet orosz is, de akad bőven olyan ukrán milliárdos is, aki oroszbarát és van oka bárhonnan zsoldost importálni.
A felelősség kapcsán persze hamar feltehetjük a kérdést: Csak az az ember felel aki lőtt? Nem hiszem, úgy gondolom, most sem csak egyetlen okra vezethető vissza a gép lelövése, hanem több tucat okra. Könnyű lett volna az adott esetet megelőzni. Az első harci gép lelövése után könnyű lett volna úgy dönteni: mivel a szeparatisták légvédelme nem tudja megbízhatóan azonosítani ki a barát, ki a civil, ki az ellenség, amíg ott gépekre lőnek, addig arra nem mehet utasszállító gép. Ukrajnát elkerülni sajnos nehezebb feladat lenne.
A flightradar.com térképe elég jó támpont ahhoz, hogy lássuk pontosan hol történt az esemény. Megjegyzem: sok esetben a repülőgépek zivatarzónákat, komolyabb viharrendszereket is elkerülnek. A harcok fölötti légtér elkerülése sem lett volna lehetetlen feladat.
A légiforgalom elterelésével kapcsolatban a döntési lehetőség éppen úgy Ukrajna kezében volt, mint az a döntés, hogy bevetnek-e repülőgépeket. Aki ugyanis a saját lakosságát is levegőből löveti az tudja: Ez ellen védekezni fognak. Ha pedig civil gépek is vannak arra, akkor ezzel plusz veszélyhelyzetet teremt meg. A légierő bevetése nem feltétlenül volt indokolt. A földön lévő mérsékelt konfliktusból a légvédelem és a légierő összecsapását elsősorban az ukrán hadsereg alakította ki. E nélkül pedig nem lenne veszély. Bármennyire is panaszkodnak a katonai gépeik lelövése miatt, ha nem vetnek be légierőt akkor, nem lett volna baj.
A Reuters (és Maxim Zmeyev fotós) képét megnézve, nem tudjuk eldönteni, hogy a képen lévő katona melyik oldalt erősíti. És azt sem, hogy ki lőtt. Az összeesküvés-elméletek Washingtontól Kijeven át Moszkváig mindenkit említenek. De amennyire a földön kérdés ki hova tartozik, ki az ukrán, ki az orosz, ki a zsoldos, a levegőben egy dolog tény: ukrán légtérről van szó. Amit Ukrajna, és az Ukrán légierő ellenőriz. És amíg ők nem vitték el a levegőbe a konfliktust addig a levegőben nem volt konfliktus.
Lehet arról beszélni, hogy helyes volt-e bármilyen katonai akció a szakadárokkal szemben. Érzésem szerint nem. Méghozzá azért nem, mert a szimbolikusan elfoglalt épületből erőszak nélkül is előbb-utóbb tovább kell állnia a lázadóknak, és a viták jelentős részét lehetett volna tárgyalással rendezni. Ők sosem lakosságot támadtak sunyin. Onnan, hogy rájuk sütötték a terrorista bélyeget, valótlanul, a velük való békés vitarendezés lehetőségét Ukrajna adta fel, és ezért nem lehet Oroszországra mutogatni. És itt az EU és az USA hiteltelenségét is fel lehet róni. Akár a korábbi ukrán vezetés, akár az arab világ, akár más területek kapcsán azt várjuk el, hogy ha a lázadok nem veszélyeztetnek életeket ne lőjön vissza. Ha ezt az elvárást Ukrajna teljesíti, nem lett volna ügy.
Megjegyzem: A kettős állampolgárok orosz állampolgárok is, de ukrán állampolgárok is. Nekik is joguk van tiltakozni, ezt-azt elfoglalni mint a Majdannak. És ezen nem változtat az sem, ha a várható konfliktus miatt akár orosz katonák védik is őket nem változtat semmit. És elárulok valamit: Nem a katonai konfliktus lehetősége tartja vissza Moszkvát a beavatkozástól. A békés rendezésre törekedve feltehetően a helyzet jobb lett volna.
És megjegyzem, azt a mintát, hogy Ukrajnában erővel is át lehet venni a hatalmat, nem kell választást megvárni, nem kell a törvényesség, stb. pont a Majdan teremtette meg, anélkül el sem indult volna a konfliktus.
Ezek apróságok.
Aki látott már krimit, az tudja: Aki pontosan megmondja hogyan öltek meg valakit, az gyanús. Még senki nem tudja, mi történt. Semmit nem vizsgáltak meg, nincsenek felvételek, bizonyítékok. De az ukrán kormányzat már tudja, hogy lelőtték a gépet. A rakéta típusa is megjelent a kormányzathoz közeli helyeken. Előre tudják mit fognak találni.
Egy olyan rakétára utaló nyomokat, amivel a felkelők nem rendelkeznek, nem rendelkezhetnek. Ezt a rakétát olyan helyről lőttek ki amit már az ukrán hadsereg ellenőriz. De majd érdekeltként biztosan megállapítják, ezért biztos mindenki más felel.
Elhangzott, hogy majd a műholdak. Tegyük fel, lesz egy műholdkép az orosz oldalról, egy meg az ukránok szövetségeseitől. Mit tudunk ebből eldönteni? Hacsak azt nem, hogy már régóta lehetett a helyzet eszkalálástól tartani. Ez után borítékolható, hogy Ukrajna is keménykedni fog, de az is, hogy az amúgy civil szakadároknak is több megtorolni valójuk lesz. A konfliktus elmélyülése valóba elvezethet a terrorizmushoz. Az eddigi hírekben megjelenő merénylet is terrorcselekmény. De a lakosságot is érintő katonai csapások is a félelemkeltéssel, erőszakkal érnének el politikai célt.
Kiderül majd ki lőtt, mit láthatott, minden oldal vádolhatja a másikat terrorizmussal. De ez már csak egy n+1. lépés a helyzet eszkalálódásában, és lesz n+2. is.
Az utolsó 100 komment: